
16-5-2012: verantwoordingdag (gehaktdag).
16-5-2012: verantwoordingdag (gehaktdag).
Waarom Verantwoordingsdag en waarom de derde woensdag van mei?
Verantwoordingsdag bestaat sinds 2000. Sindsdien biedt de minister van Financiën het Financieel Jaarverslag van het Rijk (FJR) op de derde woensdag in mei aan de Tweede Kamer aan. Voorheen werden het FJR en de departementale jaarverslagen pas in september aan de Tweede Kamer gezonden. Dit gebeurde gewoon in een envelop. In september is de Kamer altijd druk bezig met de behandeling van de begrotingen van de departementen voor het komende jaar en heeft dan weinig tijd om terug te kijken naar het afgelopen jaar. Daarom wordt op verzoek van de Kamer het jaarverslag nu drie maanden eerder aangeboden. De kamerleden krijgen zo meer tijd om hun controlerende taak uit te oefenen. Ook kan het kabinet het oordeel van de Kamer over het jaarverslag nog meenemen in de nieuwe begroting die weer in september op Prinsjesdag wordt ingediend. Om meer belang te hechten aan Verantwoordingsdag is een jaarlijks vaste dag voor de aanbieding van de stukken gekozen. Dat het de “derde woensdag” is geworden, heeft te maken met de traditie van Prinsjesdag, die altijd op de derde dinsdag in september is.
Waar komt de naam Verantwoordingsdag vandaan?
Het antwoord hierop is simpel: op Verantwoordingsdag legt het kabinet verantwoording af over de financiën, de gelden en het gevoerde beleid; hebben we bereikt wat we van plan waren en binnen de daarvoor geplande budgetten?
Wat zit er in het koffertje?
In het koffertje van de derde woensdag in mei zitten het Financieel Jaarverslag van het Rijk en de jaarverslagen van de departementen. Net als bij het koffertje van de derde dinsdag van september (Prinsjesdag) passen niet alle stukken erin. Een deel van de stukken wordt apart naar de Tweede Kamer verzonden.
Lees meer op : www.rijksoverheid.nl