Filosofische Kring in Rozendaal onderzoekt: Kan de mens iets dat ai niet kan?

07 nov , 10:50 Nieuws
serrerozendaal1
rheden.nieuws.nl

VELP/ROZENDAAL - De Vrienden van de kerk te Rozendaal zetten hun filosofische kring voort met nog 2 lezingen over kunstmatige intelligentie. Op maandag 17 november 2025 staat een lezing van dr. Marcel Becker centraal onder de titel: Maakt AI (goede) kunst? Een week later sluit dr. Nina Poth de reeks af met een inleiding over AI en bewustzijn op maandag 1 december 2025.

Becker begint zijn lezing met een compacte tocht door de kunstgeschiedenis. Wat verstaan we eigenlijk onder ‘kunst’? Aan de hand van grote kunstfilosofen en bekende werken laat hij zien hoe kunst altijd mensenwerk is geweest, ingebed in de tijd en cultuur waarin de maker leeft. Dat perspectief maakt het logisch om kritisch te kijken naar AI-kunst: als kunst zo gekoppeld is aan menselijke intentie, biografie en context, wat blijft er dan over als een algoritme het werk maakt?

Tegelijkertijd plaatst Becker kanttekeningen bij al te snelle conclusies. In andere domeinen kan AI immers al veel menselijk werk overnemen. En in de 20e eeuw zagen we stromingen die juist de menselijke factor wilden terugdringen, zoals experimenten met ‘autonome’ kunst. Misschien moeten we onze definitie van kunst verruimen, zodat ruimte ontstaat om AI-kunst te beoordelen op eigen merites. Met recente voorbeelden uit hedendaagse AI-kunst werkt Becker toe naar een genuanceerde conclusie: AI-kunst is kunst, maar wel ándere kunst — met eigen criteria en vragen rond auteurschap, creativiteit en waardering.

Over de spreker

Dr. Marcel Becker is hoofddocent ethiek aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Hij is gespecialiseerd in beroepsethiek en in de ethiek van digitalisering. Voor zijn nieuwe boekproject onderzoekt hij hoe de opkomst van artificiële intelligentie de normen, waarden en kwaliteitsstandaarden in uiteenlopende beroepsgroepen verandert en onder druk zet.

Slotlezing in de cyclus

Op maandag 1 december 2025 verzorgt dr. Nina Poth de laatste inleiding in deze reeks, met als thema AI en bewustzijn. Zij gaat in op de vraag in hoeverre systemen die leren en redeneren ook bewustzijn kunnen benaderen — en wat dat betekent voor mensbeeld en maatschappij.

Praktische informatie

📅 Data: maandag 17 november 2025 (dr. Marcel Becker) en maandag 1 december 2025 (dr. Nina Poth)

🕑 Tijd: 20.00–22.00 uur

📍 Locatie: Serre van de kerk van Rozendaal, Kerklaan 15, 6891 CM Rozendaal

🎟️ Toegang: € 15,- per avond, studenten € 5,-, scholieren gratis

ℹ️ Info & aanmelding: [email protected], www.dekerkvanrozendaal.nl/stichtingvrienden

👥 Organisatie: Vrienden van de kerk te Rozendaal

rheden.nieuws.nl  richt zich op berichtgeving op lokaal niveau. Onze bezoekersaantallen blijven stijgen, wat onder andere goed is voor de zichtbaarheid van onze adverteerders. Wil jij je naamsbekendheid vergroten?

Wij denken graag met je mee om de reclame-euro zo optimaal mogelijk te besteden. Door lokaal te adverteren op Rheden Nieuws tegen een concurrerende prijs! Neem contact op met Dolf Verschuren via de telefoon: 06 – 4025 3846 of mail: [email protected].

De nieuwsredactie is te bereiken via [email protected].