
DIEREN / DE STEEG – Een eerste onderzoek direct na de brand bij de Gazelle fabriek in Dieren heeft uitgewezen dat er geen schadelijke stoffen in brand- en roetdeeltjes voorkomen, die terecht zijn gekomen in de buurt van de plek des onheils. Dat heeft de gemeente Rheden zaterdagmiddag in een verklaring laten weten.
In de verklaring wijst de gemeente er wel op dat er zorgvuldig omgegaan moet worden met de brand- en roetdeeltjes: “Voor de direct omwonenden blijven de voorzorgsmaatregelen zoals aangegeven in de vragen en antwoordenlijst op nog wel van toepassing. Dit betekent o.a. dat u eventuele brandresten zelf kunt opruimen, roetneerslag kan worden verwijderd en groente en fruit uit de tuinen in de directe omgeving waar roet zichtbaar op zit niet geconsumeerd kan worden, maar moet worden weggegooid”.
Onderzoek RIVM
Het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) is ingeschakeld om de schadelijkheid te onderzoeken van de roetdeeltjes die in een aangrenzend woongebied zijn aangetroffen. Onderzoek is gedaan naar schadelijke stoffen zoals zware metalen in de neerslag met veegmonsters en in grasmonsters. De Milieu Ongevallendienst van het RIVM zocht eerst naar de aanwezigheid van zware metalen in neergeslagen roetdeeltjes en op gras.
Eerste resultaten
De eerste indicatieve resultaten laten zien dat er geen verschil is tussen de soort stoffen die aanwezig zijn in veegmonsters bovenwinds van de brand vergeleken met monsters benedenwinds. Ook is er geen verschil in de hoeveelheid gemeten stoffen. De hoeveelheid is daarmee vergelijkbaar met het achtergrondniveau van stoffen in de omgeving. In de loop van de volgende week wordt bekend in welke concentratie deze stoffen precies aanwezig zijn als achtergrond en in de roetdeeltjes en grasmonsters.

“Er hoeven door bewoners verder geen aanvullende maatregelen meer getroffen te worden. In verband met de brand is er een speciaal publieksnummer geopend bij de gemeente Rheden. Dit informatienummer is: (026) 49 76 331”.
Zeer grote brand
In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een zeer grote brand gewoed in een opslagloods van de Gazelle fabriek aan de Wilhelminaweg in Dieren. Daarbij zijn geen gewonden gevallen en rond 7:00 uur werd het sein brandmeester gegeven. Bij de brand is veel rook vrijgekomen. Dat heeft geleid tot neerslag van roet en verbrandingsresten in het gebied tussen de fabriek en het Apeldoorns kanaal. Er zijn geen meldingen van klachten van omwonenden.
Lees ook:
Klik HIER wanneer u zich wilt aanmelden voor de nieuwsbrief.