
Het is iets waar we liever niet aan denken. Zelfs een kleine brand kan veel leed en schade aanrichten. De mensen die dit - met gevaar voor eigen leven - zoveel mogelijk proberen te beperken gaan letterlijk voor je door het vuur.
Respect
De brandweerlieden worden daarom door de meeste mensen zeer gerespecteerd. Terecht, want zij hebben een loodzware baan.
De brandweer houdt zich voornamelijk bezig met het voorkomen en bestrijden van brand. Ze zijn op allerlei manieren actief op het gebied van brandveiligheid en rampenbestrijding. Denk dan ook aan controles en voorlichting. Ze proberen dus incidenten te voorkomen, maar als het toch mis gaat, dan kun je op hen rekenen.
De regio Gelderland-Midden bestaat uit zestien gemeenten en tien brandweerkorpsen. Met deze tien brandweerkorpsen worden alle gemeenten in de regio van brandweerzorg voorzien.
uiyrpc7m4zziduo9xokqmheu6
De brandweerkazerne aan de Noorder Parallelweg in Velp
Brandweerkorps Velp
In de gemeente Rheden is er sprake van een vrijwillige brandweer. In Velp bestaat het team uit 25 vrijwilligers. Etty Mittendorp is daar één van. “Ik woonde net in Velp toen er een folder van de gemeente in de bus viel. Zij probeerden vrouwen te werven voor de brandweer. Ik was nieuwsgierig en ging naar een informatieavond”, vertelt ze.
Daar werd Etty zo enthousiast dat ze voor een moeilijke keuze kwam te staan. Ze was namelijk net aangenomen in Ziekenhuis Rijnstate en mocht daar de opleiding voor verpleegkundige volgen. Ze besloot om naast deze opleiding ook de opleiding tot brandweervrouw te volgen, een drukke tijd volgde.
Opleiding
Inmiddels werkt ze al bijna 14 jaar fulltime als verpleegkundige op de afdeling cardiologie en is ze hoofdbrandwacht in Velp. Etty: “Ik heb in het ziekenhuis verschillende diensten, waardoor ik regelmatig overdag thuis ben. De meeste mensen zijn dat niet en in sommige plaatsen levert dat problemen op.
De brandweer in Rheden heeft nu bijvoorbeeld een tekort aan mensen die overdag beschikbaar zijn in de vakantieperiode. Het is daarom zo geregeld dat als bij hun de pieper gaat, hij ook bij ons gaat. Zo helpen wij elkaar - soms letterlijk - uit de brand.”
yeww8h8y7eof6jjt7g9g2o2uw
Brandweervrouw Etty Mittendorp
Pieper
Iedereen die bij de brandweer werkt heeft een pieper. Die pieper kan op elk moment van de dag of nacht afgaan. In het scherm komt te staan om welke melding het gaat. Denk aan bijvoorbeeld brand, een ongeval of wateroverlast. Als je beschikbaar bent begint de race tegen de klok. Je moet zo snel mogelijk naar de kazerne, je pak aantrekken en in de auto springen.
Uitrukken
Het is bepaald dat een tankautospuit 6 mensen op een auto moet hebben, dat is inclusief de chauffeur en een bevelvoerder. Als het niet lukt om de auto vol te krijgen, mag hij niet uitrukken en gaat de melding door naar de beroepsbrandweer in Arnhem. Etty: “ Gelukkig krijgen wij vrijwel altijd de auto vol.
Zeker in de nacht en in het weekend is het geen probleem, dan zijn er meer mensen beschikbaar. Het komt regelmatig voor dat de mensen die wat verder van de kazerne wonen, al naar de achterlichten van de auto kijken omdat we heel snel voldoende mensen hebben en al kunnen uitrukken.”
Veeleisende baan
Brandweerman/vrouw is een veeleisende baan. Brandweerlieden moeten goed kunnen functioneren in extreme omstandigheden. Een goede lichamelijke en geestelijke conditie is vereist. Sociale vaardigheden zijn belangrijk omdat je in een groep werkt en in contact komt met mensen in verschillende hoedanigheden zoals bijvoorbeeld hulpverlener, omstander of slachtoffer.
Heftige situaties
“Je kunt wel zeggen dat je overal tegen kan, maar je weet van te voren nooit hoe je reageert in heftige situaties. Nu ben ik als verpleegkundige wel wat gewend, maar als brandweervrouw zie ik echt vreselijke dingen. Iedere situatie is weer anders”, zegt Etty.
Bedrijfs Opvang Team
Natuurlijk ben je als hulpverlener getraind om onder moeilijke omstandigheden professioneel en adequaat op te treden, daarbij hoort ook het omgaan met heftige emoties. Meestal is een hulpverlener zelf goed in staat om gebeurtenissen te verwerken maar er kan altijd een situatie zijn waarbij het niet lukt om het een plek te geven.
Het Bedrijfs Opvang Team is er dan om je te helpen. Zij zijn dag en nacht beschikbaar. “Ik heb één keer met het BOT-team te maken gehad na een heftige reanimatie. Direct na onze inzet hebben we met alle collega’s gesproken onder leiding van het opvangteam. Dat werkt goed. Ik heb er zelf nooit meer een beroep op hoeven doen”, aldus Etty.
Reanimeren
Etty heeft zich bij de brandweer verder ontwikkeld. Zo is ze naast hoofdbrandwacht ook verkenner van gevaarlijke stoffen. Ze kan ook opgeroepen worden voor een reanimatie. Vroeger gingen deze meldingen alleen naar een ambulance, maar tegenwoordig wordt ook de brandweer gealarmeerd.
Het is gebleken dat een brandweerkazerne veel centraler ligt waardoor zij vaak eerder ter plaatse zijn dan een ambulance. Alleen de brandweerlieden die kunnen reanimeren krijgen een melding. Zij rukken dan met twee personen in een speciaal AED busje uit.
Triest voor de familie
“Een reanimatie is erg heftig, vooral als het om jonge mensen gaat”, vertelt Etty. “Het is vreselijk als iemand het niet overleeft. Het is heel triest voor de familie. Naderhand praat je daar goed over met elkaar. Wij hebben ons best gedaan en meer kunnen we niet doen. Ik kan de knop daarna wel omzetten, want ook in het ziekenhuis maak ik dit vaak mee”.
Openbaar Meld Systeem
De meest voorkomende meldingen zijn die via een Openbaar Meld Systeem. Er zijn veel verzorgingshuizen die werken met een OMS. Zij zijn hierdoor rechtstreeks aangesloten op de alarmcentrale. Zodra het brandalarm afgaat worden de brandweerlieden opgepiept. Vaak is het loos alarm.
In sommige gevallen is dat al duidelijk voordat de brandweerlieden op de kazerne zijn, maar het is erg vervelend als iedereen zich haast voor niets. Etty: “Dit proberen we terug te dringen door onder andere te kijken naar het beleid binnen het bedrijf.”
ucse41gdytux2jqpqcrq0a3my
©Etty Mittendorp
Eindscriptie
“Mijn eerste oproep ‘ongeval beknelling’ heeft indruk gemaakt”, zegt Etty. “Ik was die avond met mijn eindscriptie bezig voor mijn opleiding verpleegkundige. Ik moest het de volgende dag inleveren. Ik was net lekker bezig, toen de pieper ging. Bij mij betekent dat, dat ik alles uit mijn handen laat vallen en zo snel mogelijk naar de kazerne ga.”
Bestuurder bekneld
“Er was ook een ambulance met trauma-arts ter plaatse. De bestuurder zat met zijn been bekneld in zijn auto en het zag er niet goed uit. De toestand verslechterde en de trauma-arts vertelde ons dat de bestuurder binnen vijf minuten de auto uit moest zijn. Op zo’n moment zet je alles op alles. Het moest allemaal snel, maar er heerste rust tussen de hulpverleners en de communicatie was erg goed.”
Succesverhaal
“Hoe weet ik niet, maar wij hebben de bestuurder uit de auto gekregen. Het was een race tegen de klok. Nu had de bestuurder zijn been op verschillende plekken gebroken, maar als je kijkt naar de gehele situatie dan kun je spreken van een succesverhaal”, vertelt Etty.
Zeer betrokken
Die nacht moest ze haar scriptie nog afmaken. Ze kreeg het commentaar dat ze haar scriptie wel eens wat netter had mogen inleveren, waarop Etty zei: “Ja, hallo, daar heb ik echt de tijd niet voor gehad”. Het laat zien hoe zeer Etty betrokken is bij de brandweer. Ze zal haar pieper nooit negeren als ze gewoon beschikbaar is. Als ze werkt kan ze niet en uiteraard is ze ook weleens niet thuis.
Als de pieper gaat als je in de rij bij de supermarkt staat, weet je dat je hoe dan ook te laat op de kazerne komt. “Ik neem mijn taak als brandweervrouw heel serieus, maar ik laat mijn leven er niet door leiden. Dat is het verschil tussen de vrijwillige brandweer en de beroeps”, aldus Etty.
Beroeps brandweer
Vaak wordt gedacht dat de vrijwillige brandweer niet wordt betaald en de beroeps brandweer wel. Dat is echter niet juist. De vrijwillige brandweer doet hetzelfde werk, maar bij de beroeps brandweer draaien ze in diensten. Daar zijn overdag en ‘s nachts altijd brandweerlieden op de kazerne aanwezig. Zij krijgen de gehele dienst betaald of ze nou moeten uitrukken of niet, want ze staan toch paraat.
Vrijwillige brandweer
Bij de vrijwillige brandweer is er niemand standaard aanwezig op de kazerne. Als ze worden opgepiept moet iedereen dus vanuit huis komen. De uren waarin zij werken krijgen zij betaald. Ook als ze op een melding afkomen maar de tankautospuit al vol is. Ze hebben immers alles op alles gezet om zo snel mogelijk te komen. Etty: “Het is een lekkere verdienste, maar je kunt er niet op rekenen. Het is onvoorspelbaar en dat is de reden waarom de meeste collega’s ook nog een andere baan hebben”.
uqpobzvs82h9zme992joq5e51
Brandweervrouwen Irma en Etty
Oefenavond
Iedere maandagavond wordt er geoefend. Het is wettelijk vastgelegd hoeveel uren per jaar je moet oefenen, anders mag je niet meer uitrukken. Op de maandag worden situaties nagebootst. Brandoefeningen, hulpverleningsoefeningen, autowrakken verknippen, alles komt voorbij. Ook voor de samenwerking is dit erg belangrijk.
Keuring
Eens in de zoveel tijd moet je opnieuw een keuring doen. Hoe ouder je bent hoe vaker je door een keuring heen moet. Etty: “Er is een hoop veranderd, de keuring zit nu heel anders in elkaar.” De keuring is nu realistischer, maar daarmee ook zwaarder. “Eerst was het alleen een fietstest, maar nu moet je over een hindernisbaan lopen”, vertelt Etty. “Bijvoorbeeld onder tafels doorkruipen, brandjes blussen en 100 traptrede lopen met twee brandslangen onder je arm. Het lijkt mij lastig. Ik heb het parcours nog niet doorlopen, dus ik weet niet wat ik kan verwachten”.
Hechte club
Als het aan Etty zelf ligt dan gaat ze nog jaren door. “Ik vind het fantastisch als brandweervrouw. Ik hou van het onverwachte en de spanning. Het is goed werk want ik kan er levens mee redden. Daarnaast is ons team ook erg leuk. We zijn een hechte club en ook oud brandweerlieden komen nog graag naar een oefenavond om na afloop samen een kaartje te leggen. Dat wil ik nog lang niet missen!”
Informatie
De brandweerkazerne van Velp staat aan de Noorder Parallelweg 21. Kijk op voor meer informatie over de brandweer van Gelderland – Midden. Op deze site staan ook tips voor brandveiligheid. Bel 112 als u of iemand anders de brandweer nodig heeft, zij zullen er alles aan doen om u te helpen.
www.brandweer.nl/gelderland-midden
rs7zsdbktab7mgv4d5itirag6
sp7ephy7jsphvatyhkxmf6qob
Meld je nu aan voor de nieuwsbrief van Lous stelt voor...
__________________________________________________________________________________
Altijd al eens afgevraagd wat er gebeurt achter de schermen van een bedrijf? Of hoe een gemiddelde werkdag er uit ziet? Of wat die leuke vrijwilliger bij u in de buurt nu eigenlijk voor werk verricht? Tip dan onze redactie en wie weet ziet u uw idee terug in deze rubriek.
Op de hoogte blijven van ons laatste nieuws via Facebook? Druk op de "Vind ik leuk"-button. Liever via Twitter? Druk op de “Follow”-button. Klik HIER wanneer u zich wilt aanmelden voor de nieuwsbrief.