Proeftuinen in voorbereiding op decentralisatie jeugdzorg, verzorging en begeleiding en participatie

18 jun 2013, 8:45 Nieuws
infomiddag

DE STEEG - Vanaf 2015 worden jeugdzorg, verzorging en begeleiding en participatie door het Rijk overgeheveld naar de gemeenten. Om dit goed voor te bereiden werkt de gemeente Rheden samen met elf gemeenten in de regio Arnhem om ervaringen uit te wisselen en kennis te delen.

De gemeenten krijgen dan wel geld van het Rijk voor deze gedecentraliseerde taken, maar minder dan er nu voor beschikbaar is. Voor het eerst krijgt één partij de zeggenschap over al deze vormen van ondersteuning van kwetsbare mensen. Volgens verantwoordelijk wethouder van Rheden, Tjebbe Vugts, wordt de gemeente voor een uitdaging gesteld, maar bieden de veranderingen ook kansen. “De gemeente kent haar inwoners en zal beter in staat zijn dan het Rijk om te kijken wat iemand nodig heeft. Omdat we ook al andere taken op het gebied van welzijn en zorg hebben, kunnen we daar verbindingen mee leggen”.

Ondersteuning dichtbij

Rheden wil de ondersteuning wijkgericht, en dichtbij inwoners organiseren. Meer nadruk komt te liggen op de eigen kracht van inwoners en hun eigen netwerk. In plaats van het denken in beperkingen komt meer de nadruk te liggen op wat mensen nog wél kunnen. Er blijft daarbij altijd een vangnet voor inwoners die echt buiten de boot vallen.

Goed regelen

De gemeente Rheden wil graag de decentralisaties aangrijpen om de zorg voor kwetsbare inwoners te versterken. Wethouder Tjebbe Vugts erkent dat er ook zorgen zijn: ”Het is belangrijk dat we voldoende ruimte van het Rijk krijgen om de nieuwe taken goed te organiseren. We maken ons daar nu nog wel zorgen over en volgen de landelijke ontwikkelingen op de voet”. De voorbereidingen in Rheden gaan gewoon door. “We hebben het hier over een kwetsbare groepen mensen. Zij hebben er recht op dat wij onze zaakjes heel erg goed regelen. En dat gaan we doen”.

Proeftuinen

Om te onderzoeken wat wel werkt en wat niet, gaan in de gemeente Rheden na de zomer drie proeven van start. In Dieren start de proeftuin ‘Herstel in de wijk’, waarin geprobeerd wordt cliënten in de wijk door medewijkbewoners te laten ondersteunen, in plaats van binnen een zorginstelling. Proeftuin ‘Sociaal wijkteam’ is er op gericht één aanspreekpunt te organiseren voor klanten. Deze proef start ook in Dieren. De derde proeftuin is ‘Dagbesteding en arbeidsparticipatie’ in Velp, waarin gekeken wordt hoe verschillende vormen van dagbesteding nog meer kunnen aansluiten op de vraag vanuit de samenleving en de arbeidsmarkt.

Duidelijker

Programmamanager in de voorbereiding van de decentralisatie is Jan Martens. ”Cliënten hebben nu soms te maken met wel 15 verschillende zorgverleners per gezin. Wij krijgen de kans het beter te gaan doen en grijpen dit graag aan. In de proeftuinen werken we samen met omliggende gemeenten om de ervaringen goed te kunnen onderzoeken. Het gaat er vanaf 2015 absoluut duidelijker op worden”.