Rheden Nieuws eet smakelijk in het nieuwe jaar

03 jan 2016, 15:22 Nieuws
nieuwjaar
Rheden eet smakelik

Column - We wensen u ook van deze plaats en gezond en gelukkig 2016. Dat mag in ieder geval tot Driekoningen en dat is 6 januari.

We nemen u deze week mee langs verschillende landen en kijken traditionele eetgewoonten in de landen. Allereerst in onze Limburg en bij onze Zuiderburen worden wafels gegeten met het nieuwe jaar. Als u een wafelijzer heeft is dat makkelijk, smakelijk en voor weinig geld zelf te doen: Luikse wafels .

Onze Oosterburen hebben kijken naar een Britse komische film met Nieuwjaar een tikkie gedateerd en ook wel flauw.

In Denemarken eten ze niet zo zeer maar gooien hun servies tegen de voordeur van hun buren, hoe meer scherven er voor de deur liggen hoe meer vrienden u heeft.

Zeven, negen en twaalf zijn geluksgetallen in Estland en daarom proberen de Esten 7, 9 of 12 x op Nieuwjaarsdag te eten: dat brengt geluk. Natuurlijk niet bij het goede voornemen om wat af te vallen.

De Grieken hangen uien aan de voordeur en maken op 1 januari hun kinderen wakker door met een ui op hun voorhoofd te tikken. Een betere traditie is het bakken van een amandeltaart waarin een muntje verstopt wordt. Als na 12 uur het vuurwerk gestopt is wordt de Vassilopita aangesneden en wie het muntje treft heeft geluk of anders in ieder geval zijn tandarts.

Spanjaarden doen het weer heel anders: als 31 december de klok slaat wordt op elke slag een druif gegeten. Zo worden in 12 seconden 12 las uvas de la suerte (geluksdruiven) naar binnen gewerkt. Druiventelers uit Alicante hebben dat in 1909 bedacht om van hun overschotten af te komen.

Chilenen eten met oudjaar op klokslag twaalf uur een lepel linzen voor voorspoed, werk en geld. Argentijnen zijn minder precies: bonen geven baangarantie of een nieuwe banen

Het is vast een vreemd gezicht, Ieren die met brood tegen muren slaan. In Ierland wordt zo pech en kwade geesten uit het huis gejaagd. Wel zonde van dat lekker brood .

Rheden eet smakelijk!