Column De Buurtfilosoof: Knoppen

27 feb 2016, 15:13 Nieuws
buurtfilosoof1
Buurtfilosoof

COLUMN - Al vaker heb ik gewezen op de gevaren van een ongenuanceerd leven. Gelukkig zijn er steeds meer mensen die tot het inzicht komen dat ons bestaan veel meer te bieden heeft als het ons lukt om afstand te nemen van vastgeroeste denkbeelden en gebaande paden.

Wie zich de moeite getroost zich te verdiepen in de betekenis van de titel van deze column zou kunnen denken dat ik deze keer een eerbetoon ga brengen aan de komende lente en al mogen we ons na een echte winter terecht verheugen op het voorjaar, acht ik het toch nog te vroeg om hier te veel over te mijmeren. Nee, ik heb het over een andere bezigheid die tegenwoordig erg populair is.

Heeft u vrienden die geen vrienden van u zijn? Dit klinkt raadselachtig en het lijkt een onmogelijke vraag, maar niet als we het hebben over Facebook. Ik heb vrienden die er niet "op zitten" en volgens mij lijden ze een heel normaal leven. Ze missen natuurlijk veel, maar ze hoeven niet steeds verslag te doen van hun boeiende en interessante leven en ze staan niet steeds voor het dilemma of er wel of niet gereageerd of geliket moet worden.

Zit u op Facebook dan is het mogelijk dat u wel eens een berichtje heeft geliket omdat nog niemand dat had gedaan. Je zult maar een "likefarmer" zijn terwijl er niemand op de knoppen drukt en al doen de meeste mensen tegenwoordig gewoon waar ze zin in hebben, toch zijn we stiekem benieuwd naar de reacties en vooral de diepere gevoelens van al die andere gebruikers.

Eindelijk is het dan zo ver. Alle menselijke emoties zijn nu samengevat in slechts enkele varianten. Voor iemand die steeds op zoek is naar nieuwe mogelijkheden om de werkelijkheid te beoordelen is dit natuurlijk om helemaal gek van te worden.

Toch hebben we nu dus de keuze uit maar liefst zes mogelijkheden om uitdrukking te geven aan de gemoedstoestand die zich voor doet wanneer we geconfronteerd worden met uitingen van de gemoedstoestand van anderen. We hebben het over emoji's, ontworpen als onderdeel van i-mode's berichtenfunctie om elektronische communicatie te vergemakkelijken en als onderscheidend kenmerk ten opzichte van andere diensten. Deze kennis is niet in alle gevallen van belang, maar ik vermeld het hier toch; je weet het uiteindelijk maar nooit.

Wat we zeker niet kunnen negeren is de schokkende mededeling dat het gezichtje voor "yay!" het niet heeft gehaald. Je mag ook "yea" zeggen en het betekent onder andere bijval, opgetogenheid, blijdschap, verrukking, geestdrift, enthousiasme, extase en overwinning. Het is dus niet zo vreemd dat dit alles bij elkaar een te moeilijke emotie is.

Natuurlijk heb ik nog maar even opgezocht wat Facebookbaas Mark Zuckerberg te melden heeft. Een half jaar geleden kwam hij op de verbluffende gedachte dat ons leven niet alleen maar uit leuke dingen bestaat. Er moest dus snel iets gebeuren en zo kwam Facebook zelfs tot het inzicht dat gebruikers een duim bij slecht nieuws vaak vervelend vinden. Nu is er dus iets bedacht waarmee "mensen de mogelijkheid hebben om empathie aan te geven, want niet elk moment is een leuk moment''. Een opzienbarende ontdekking, vergelijkbaar met de uitvinding van het wiel.

Over tientallen jaren zal iedereen nog weten wat hij of zij deed of waar hij of zij was op het moment dat het nieuws bekend werd. Het valt me behoorlijk tegen dat rheden.nieuws.nl heeft volstaan met het overnemen van een kort bericht. We hebben hier wel degelijk te maken met een gebeurtenis van groot historisch belang; dagelijks wordt er 6 miljard keer op de like-knop gedrukt.

Tot besluit nog wat ideetjes voor Facebook als blijkt dat de nieuwe knoppen nog niet helemaal voldoen. Zuckerberg kan dan een keuze maken uit de volgende opties. "Klein Duimpje": Ik vind dit bericht een beetje leuk of een beetje niet leuk. "Gesloten mondje": Ik ben sprakeloos en/of ik heb mijn tanden nog niet gepoetst. "Dampende drol": Daar zit een luchtje aan. "Buurtfilosoofje": Daar moet ik nog even over nadenken.

buurtfilosoof