Velp viert 80 jaar vrijheid met activiteiten op tal van locaties

14 apr , 18:01 Nieuws
Velp viert 80 jaar vrijheid met activiteiten op tal van locaties
rheden.nieuws.nl

VELP – Op zaterdag 12 april werd in Velp op feestelijke én betekenisvolle wijze stilgestaan bij 80 jaar vrijheid. Op initiatief van Stichting Velp voor Oranje, en in samenwerking met diverse buurthuizen en culturele instellingen, werden op meerdere plekken in het dorp uiteenlopende activiteiten georganiseerd. Jong en oud kon genieten van muziek, voorstellingen, tentoonstellingen en herinneringen aan de bevrijding.

Voorlezen en kunst in de ochtend

De dag begon in de ochtend bij boekhandel Jansen & De Feijter, waar kinderen vanaf 6 jaar van 10.30 tot 15.30 uur werden voorgelezen uit boeken over de Tweede Wereldoorlog.

Om 13.00 uur opende Anne Muller haar kunstexpositie in de Zoomerij /Bibliotheek Velp, gevolgd door een optreden van het orkest Samusa om 15.00 uur.

Muziek en herinnering door het hele dorp

Op de Overtuin speelde de Bigband Dieren vanaf 12.00 afgewisseld door Dweilorkest 94½ eneen zangduo Uma en Finn van Het Rhedens. Op het plein was de wensboom van leerlingen van het Aeres College te bewonderen, waarin zij hun dromen en gedachten over vrijheid deelden. De expositie Velp Viert Vrijheid, met combinatiefoto’s van de Bevrijding van Velp op 16 april in combinatie met foto’s van nu op bouwhekken, trok veel belangstelling.

Buurthuizen in actie

  • In Buurthuis de Poort vond tussen 14.00 en 16.30 uur een klaverjasmarathon plaats.
  • Bij Ontmoetingscentrum De Paperclip draaide een doorlopende documentaire en expositie over de bevrijding. Van 12.00 tot 13.00 uur genoten deelnemers van een bevrijdingslunch, mevrouw Mesritz vertelde het aangrijpende verhaal van haar onderduikperiode, aansluitend werd er gezongen, begeleid door  accordeonist Onne de Groot. In zaal 3 vertelde Bartel van Yperenburg over het neerstorten van een Lancaster-bommenwerper nabij Biljoen. Hij toonde een model op schaal, gemaakt van afval. Het bijbehorende monument is te vinden aan de Lathumse Veerweg.

Zang, jazz en geschiedenis in de kerk

Bij de R.K. Kerk aan de Emmastraat zorgde het Vocaal Ensemble Afternoon Delight in legerkleding voor muzikale optredens tussen 12.00 en 17.00 uur, afgewisseld door duo Marieke en Jazzymotion. Binnen was (en is) een expositie te zien met de titel Geloofshelden in verzet.

In de Grote Kerk aan de Kerkstraat ontvingen Velpenaren van 85 jaar of ouder het door Juweliershuis Aalbers aangeboden zilveren speldje uit handen van locoburgemeester Paul Hofman van de gemeente Rheden. Vier organisten verzorgden afwisselend muziek op het kerkorgel. Ook zijn daar nog steeds de geschreven werkstukken en brieven te lezen van leerlingen van het Aeres College. De mobiles met kleurige vredesduiven die ze maakten hangen aan de koperen kroonluchters in de kerk.

Samen herdenken en vieren

Het Bevrijdingsfeest in Velp werd breed gedragen in het dorp en trok bezoekers uit de hele regio. De combinatie van (educatief) herinneren, muziek en kunst zorgde voor een veelzijdig programma dat recht deed aan het belang van het vieren van 80 jaar leven in vrijheid.

Meer foto's:

Het nieuws van rheden.nieuws.nl gemakkelijk volgen? Like dan ook onze Facebookpagina, volg ons op X (Twitter) Bluesky of LinkedIn en Instagram of krijg gratis onze dagelijkse of Wekelijkse nieuwsbrief

Adverteren op rheden.nieuws.nl bel dan: Dolf Verschuren voor de prijzen en mogelijkheden 06 – 4025 3846.