VELP - ‘Muziek was heel belangrijk in de kampen’, zegt Jules Schelvis in de film, ‘omdat je dan eens iets kon doen wat je zelf wilde: neuriën of fluiten.’ Op donderdag 1 mei draait in het Velpse kerkje De Oude Jan de filmregistratie van het verhaal-met-muziek ‘Er reed een trein naar Sobibor’. Inloop vanaf 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur. Toegang en consumpties gratis.
Jules Schelvis werd als 22-jarige in Amsterdam opgepakt door de Duitse bezetters. Vanuit kamp Westerbork vertrok een trein naar Sobibor op 1 juni 1943 met 3006 Joden in vijftig veewagens. ‘Ik was een van hen’, zegt Schelvis, ‘en ik was de enige van dat transport die de oorlog overleefde.’
Na zijn pensionering besloot Schelvis om zijn aantekeningen over de kampjaren uit te werken en schreef hij enkele boeken. In 2014 sprak de toen 93-jarige Schelvis in de Westerkerk in Amsterdam over zijn ervaringen in vernietigingskamp Sobibór. Een van de toehoorders was koning Willem-Alexander die er tijdens de Dodenherdenking van 4 mei 2020 aan refereerde tijdens zijn toespraak op de Dam.
In dezelfde periode werd het project Er reed een trein naar Sobibor vorm gegeven. In samenwerking met orkestleider Jan Vermaning en het Nationaal Symfonisch Kamerorkest is een klassiek muziekprogramma samengesteld als omlijsting van de persoonlijke herinneringen die Schelvis vertelt. Daarbij wisselen de verhalen en muziek elkaar af. Het voelde voor Jules Schelvis als zijn levenswerk om daarmee op te treden door heel Nederland.
De laatste voorstelling was in 2015 in het Vredespaleis in Den Haag. ‘Alleen al de naam Vredespaleis. Wat wil je nou mooier dan dat het in zo’n paleis wordt opgevoerd’, vertelt Schelvis aan het begin van dit gefilmde verslag van dat laatste optreden. Schelvis overleed een jaar later, in 2016, 95 jaar oud.
Deze gratis toegankelijke voorstelling is georganiseerd door Stichting Velp voor Oranje in samenwerking met Stichting Vrienden van de Oude Jan. Met deze avond sluit Velp voor Oranje een periode af van Herdenken & Vieren van 80 jaar vrijheid.
Kerkje De Oude Jan, Kerkstraat 56, Velp. Entree en consumpties gratis. Reserveren is mogelijk (niet verplicht) bij boekhandel Jansen & De Feijter, Emmastraat 6 in Velp. Een gereserveerde plaats blijft beschikbaar tot 19.45 uur.
Het nieuws van rheden.nieuws.nl gemakkelijk volgen? Like dan ook onze Facebookpagina, volg ons op X (Twitter), Bluesky, Telegram of LinkedIn en Instagram of krijg gratis onze dagelijkse of Wekelijkse nieuwsbrief.
Adverteren op rheden.nieuws.nl bel dan: Dolf Verschuren voor de prijzen en mogelijkheden 06 – 4025 3846.